علائم کثیف بودن فیلتر هوا خودرو

علائم کثیف بودن فیلتر هوا خودرو

علائم کثیف بودن فیلتر هوا خودرو

فیلتر هوا می تواند تفاوت زیادی در عملکرد ماشین شما ایجاد کند. فیلتر هوای سالم و تمیز باعث کاهش مصرف بنزین ، کاهش آلایندگی ، افزایش عمر موتور و افزایش شتاب خودرو می شود. فیلتر هوا وظیفه آن جلوگیری از ورود گرد و غبار، آلودگی و ذرات معلق به داخل موتور است. فیلتر هوا علاوه بر تصفیه هوا میزان هوای ورودی به داخل موتور خودرو را کنترل می‌کند. با مطلب علائم کثیف بودن فیلتر هوا خودرو همراه تیتان کارز باشید.

موتور خودرو (احتراق داخلی) برای تولید انرژی تقریباً به 10 هزار لیتر هوا به ازا 1 لیتر سوخت نیاز دارد. بدون دریافت هوای کافی  مخلوط سوخت بسیار غنی از سوخت خواهد بود بنابراین به درستی نمی سوزد و موتور از اکسیژن مورد نیاز خود گرسنگی می کشد. اکثر تولیدکنندکان توصیه میکنند که هر 19 هزار کیلومتر یا هر 12 ماه فیلتر هوا باید تعویض شود اما اگر محیط که هوای آن گرد و غبار دارد یا در محیط کشاورزی زندگی می کنید باید زود تر از 19 هزار کیلومتریا هر 12 ماه فیلتر هوا تعویض شد.

علائم کثیف بودن فیلتر هوا خودرو

  • شنیدن صدا های عجیب از موتور خودرو که دلیل آن کثیف و مسدود شدن فیلتر هوا می باشد یعنی موتور هوا کم یا نامناسب به موتور برای احتراق می رسد.
  • زمانی که هوای کم یا نامناسب به موتور برسد، موتور نمی تواند انرژی کافی را از احتراق تولید کند که این باعث کاهش عمکلرد خودرو می شود.
  • دیگر نشانه افزایش مصرف سوخت می باشد که با کثیف بودن فیلتر هوا ، اکسیژن کافی برای احتراق به موتور نمی رسد پس موتور سوخت بیشتر برای جبران آن مصرف میکند که این فقط باعث افزایش مصرف میشود و جبران اکسیژن کم نمیکند.
  • خارج شدن دود سیاه از اگزوز دیگر علاثم کثیف بودن فیلتر هوا می باشد که در این حالت اکسیژن کافی برای احتراق وجود ندارد و بیشتر سوخت می باشد که باعث احتراق کامل نمی شود.
  • اگر هنگام روشن كردن خودرو بوی بنزین را احساس می کنید ، دلیل آن این است كه هوای كافی به سیستم تزریق سوخت وارد می شود و بیش از سوخت مصرف میشود که آن از طریق لوله اگزوز از ماشین خارج می شود.
  • تأمین ناکافی هوا می تواند باعث تجمع رسوبات کربن در موتور شود که در نهایت باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می شود. اگر چراغ چک روشن شد ، فیلتر هوای خود را بررسی کنید

نبود فیلتر هوا در خودرو

بدون فیلتر هوا مقادیربسیار زیادی از ذرات آلاینده ، قادرند اجزای مهم موتور مانند: سوپاپ ها، یاتاقان ها، رینگ ها ی پیستون و بدنه داخلی سیلندر را شدیدا دچار سایش و فرسایش نمایند. ذرات متفاوت با اشکال و اندازه های متفاوت مثل ماسه، گرد وغبار، دوده، گرده، رطوبت و… درهوای ورودی به موتور وجود دارد که در صورت عدم جلوگیری از ورود آن ها به موتور باعث بروز صدمات جدی به موتور می گردند، فیلتر های هوا از ورود این ذرات به داخل موتور جلوگیری کرده و باعث احتراق مناسب و حفاظت از موتورمی گردد.

منابع : championautoparts – cegalfilter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *