خودرو های هات رود (Hot Rod)

Hot Rod

هات رود (Hot Rod) چیست

خودرو های هات رود معمولا خودرو های قدیمی ، کلاسیک یا مدرن آمریکایی هستند که با موتورهای بزرگ برای سرعت و شتاب بیشتر بازسازی یا تقویت شده اند. همچنین خودرو های هات رود ارتفاع خیلی کمی نسبت به خودرو های معمولی دارد و تایر های آن ها بسیار پهن می باشند به خصوص تایر های عقب آن ها. با مطلب هات رود (Hot Rod) چیست همراه تیتان کارز باشید.

ریشه اسم Hot Rod

منشأ کلمه Hot Rod نامشخص است ، به عنوان مثال برخی می گویند که  “Hot” به خودرویی سرقتی با تغییرات فنی و ظاهری گفته می شود ، بر این اساس آن زمان برای شناسایی نشدن خودرو سرقتی موتور آن ها را تقویت و ظاهر خودرو را تغییر می دادند تا آن خودرو شناسایی نشود. اما افرادی می گویند نام Hot Rod به خودرو های رودستر (خودرو دو در بدون سقف) که موتور آن ها تقویت شده گفته میشود. طبق اتحاد صنعت هات رود (HRIA) این معنی کلمه Hot Rod در طول سالها تغییر می کند.

احتی صطلاح Hot Rod در رابطه با خودرو های با کارایی بالا و کاربردهای مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال ، وزارت محیط زیست ایالت انتاریو در آیین نامه های مربوط به میزان انتشار آلاینده های خودرو ، Hot Rod را هر وسیله نقلیه موتوری می داند که دارای موتور جایگزین متفاوت از نمونه اصلی کارخانه باشد.

تاریخچه

نمونه های اولیه خودرو های هات رود به اوایل دهه 1930 میلادی در جنوب کالیفرنیا برمیگردد، جایی که مردم با خودرو های رودستر تقویت شده در ساحل شمال شرقی لس آنجلس ظاهر می شدند و دلیل استفاده از خودرو های روستر در آن زمان به دلیل سبکی ، ارزانی و راحت بودن تغییرات بود. بیشترین محبوبت این خودروها بعد از جنگ جهانی دوم بود در شهر کالیفرنیا به خصوص سربازان که آموزش فنی دیده بود که آن ها معمولا از خودرو های فورد سال های 1910 تا 1932 استفاده می کردند.

معمولا این افراد سقف ، شیشه جلو و گلگیر را از ماشین حذف میکردند و موتور خودرو را اصلاح یا با موتور قدرتمندتری تعویض می کردند و تایر ها را برای هندلینگ بهتر تغییر می دادند. اما بعد از سال 1945 بیشتر فرودگاه های نظامی متروکه شده بودند و کسایی که خودرو های هاد روت داشتند توانستن مجوز استفاده از این مکان ها برای درگ را بگیرند اما آن ها به یک سازمان برای ایمنی ، تهیه مکان برای مسابقه و مدیریت نیاز داشتند. سپس در سال 1951 انجمن ملی هات رود تاسیس شد.

بعد از سال 1960 تولید خودرو های ماسل شروع شد که باعث کاهش محبوب خودرو های هات رود شد زیرا دیگه خودرو هایی را با کارایی بالا را می توانستند از خودرو سازان خرید. اما در سال 1973 با شروع بحران نفتی شرکت های خودرو سازی مجبور به بهینه کردن سوخت خودرو ها کردند تا عملکرد بهتر زیرا تا قبل آن سال خودرو ها مصرف بنزین بالای در کنار قدرت موتور بالایی داشتند که این بهینه سازی سوخت باعث محبوبت دوباره خودرو های هات رود شد. همچنین امروزه ما خودرو هایی با مصرف سوخت پایین اما یا قدرت بالا می باشیم. در همان سال ها انجمن ملی هات رود خیابانی (NSRA) تشکیل شد و میزبانی مسابقات هات رود ها آغاز شد.

در دهه 1970 بیشتر این افراد از موتور 5.7 لیتری small-block Chevy V8 شرکت شورولت استفاده میکردند و دیگر موتور محبوب هات رود سوار ها Ford Windsor بود. در دهه 1980 شرکت های خودرو سازی در حال کاهش حجم موتور ها با عمکلرد بهتر بودند که این باعث تهیه سخت موتور های حجم بالا برای هات رود سوار ها میشد. همچینین امروز از خورو های مدرن اسپرت ، شاستی بلند ژاپنی ، آلمانی و… برای ساخت خودرو های هات رود استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *