راه های افزایش عمر باتری خودرو

راه های افزایش عمر باتری خودرو

راه های افزایش عمر باتری خودرو

باتری خودرو نوعی باتری قابل شارژ که برای تامین برق لازم برای لوزم الکتریکی خودرو استفاده می شود که خیلی مهم میباشد برای مثلا نبود باتری باعث روشن نشدن خودرو میشود زیرا شمع های خودرو برای ایجاد جرقه نیاز به برق دارد. به صورت کلی دو نوع باتری خودرو وجود دارد، اسیدی (تر) و اتمی (خشک) که امروزه استفاده از باتری های اتمی در حال گسترش می باشد. با راه های افزایش عمر باتری خودرو همراه تیتان کارز باشید.

به طور متوسط باتری خودرو 2 الی 5 سال عمر می کند و یکی از مهمترین عاملی که باعث کاهش عمر باتری میشود دما داخلی کاپوت خودرو می باشد. در زمان روشن بودن خودرو موتور گرما زیادی را ایجاد میکند که اگه این دما زیاد باشد به خصوص در فصل تابستان می تواند عمر باتری را کاهش دهد. اگر اقدامات احتیاطی رانندگی در تابستان را انجام ندهید ، می تواند منجر به از بین رفتن باتری شود. هوای گرم  باعث تبخیر مایعات درون باتری خودرو شود و به ساختار داخلی باتری آسیب برساند، به همین دلیل عمر متوسط باتری در آب و هوای گرم کمتر است. صرف نظر از دمایی که خودرو در زمان کار کردن ایجاد میکند، مراقبت صحیح از باتری خودرو می تواند عمر باتری رو افزایش دهد.

راه های افزایش عمر باتری

  • بعضی افراد از خودرو برای مدتی استفاده نمی کنند یا کم استفاده میکنند برای مثل در هفته چند بار و در مدت زمان کوتاهی ماشین رو روشن می کنند که این باعث شارژ نشدن کامل باتری می شود.
  • در زمان روشن بودن خودرو موتور گرما زیادی را ایجاد میکند که اگه این دما زیاد باشد به خصوص در فصل تابستان می تواند عمر باتری را کاهش دهد. یکی از راه های جلوگیری این گرما استفاده از محافظ گرما باتری خودرو می باشد.
  •  ترمینال های باتری با گذشت زمان دچار خوردگی می شوند اما تمیز نگه داشتن آنها در برابر تجمع راه خوبی برای افزایش عمر باتری خودرو است. ترمینال ها را با یک مسواک آغشته به مخلوط جوش شیرین و آب بمالید. سپس، با استفاده از یک اسپری آب (آب سرد) ، مخلوط را بشویید ، سپس با یک پارچه آن را خشک کنید.
  • زمانی که باتری در جایگاه خود است نباید زیاد تکان بخورد این منجر به آسیب داخلی و اتصال کوتاه شود اگر مرتباً در جاده های پر از دست انداز رانندگی می کنید باید ترمینال باتری خود را به طور منظم بررسی کنید.
  • هرگز در زمانی خاموشی خودرو نباید از کولر ، پخش کننده صدا ، چراغ داخلی ، چراغ جلو و…  استفاده کنید. این باعث استفاده باتری بدون شارژ می شود. زیرا در زمان خاموشی خودرو دینام کار نمی کند و باتری شارژ نمیشود.
  • به صورت مرتب ولتاژ خروجی باتری خود را با استفاده از دستگاه ولتاژ سنج باتری اندازه بگیرید.
  • به هیچ عنوان خودتان اسید یا آب کثیف به باتری اضافه نکنید.
  • قبل از استارت زدن نباید چراغ ها را روشن نکنید یا هر لوازم برقی که در خودرو است.
  • در فصل تابستان به صورت مرتب آب و سطح الکترولیت باتری را چک کنید.

به نظر شما چه راه های دیگری برای افزایش همر باتری وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *