نشانه های خرابی دینام خودرو

نشانه های خرابی دینام خودرو

نشانه های خرابی دینام خودرو

دینام ، منبع تامین کننده برق خودرو که با شارژ کردن باتری خودرو اینکار را می کند. در صورتی که دینام از کار بیوفتن باتری در مدت زمان کوتاهی خالی می شود و برق خودرو دیگر تامین نمی شود. امروزه در خودرو های جدید از نوعی دینام جدید به نام آلترناتور استفاده می شود. با مطلب نشانه های خرابی دینام خودرو همراه تیتان کارز باشید.

درواقع دینام با تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی برق مورد نیاز باتری برای شارژ مجدد را تامین می کند و دینام همزمان با باتری کار میکند. تفاوت دینام های قدیمی با  آلترناتور در کارکرد دور های کم خودرو می باشد که در دینام های قدیمی در دور پایین خودرو دیگر کار نمی کند که با گذر زمان دینام جدید وارد صنعت خودروسازی شد.

نشانه های خرابی دینام خودرو

تفاوت دینام قدیمی و آلترناتور

سخت روشن شدن خودرو

در صورتی که ماشین به سختی روشن شود به دلیل درست عمل نکردن دینام می باشد. زمانی که دینام درست کار نکند ، باتری نمی تواند برق کافی را برای تامین خودرو داشته باشد. البته دلیل دیگر سخت روشن شدن خودرو فاسد شدن باتری نیز می باشد.

تغییر نور چراغ خودرو

یکی دیگر از نشانه های خرابی دینام تغییر نور چراغ های جلو در هنگام گاز دادن است. برای تست ابتدا ماشین رو در جای ساکن نگه دارید سپس چراغ ها را روشن کنید بعد پدال گاز را فشار دهید اگر نور چراغ ها کم شد پس دینام خودرو مشکل دارد اگر تغییر نکرد پس دینام خودرو سالم می باشد.

روشن شدن چراغ باتری

در پشت آمپر خودرو یک چراغ کوچک که به شکل باتری می باشد که در صورت روشن شدن نشان دهننده یک مشکل جدیدی در عملکرد دینام می باشد. همچینین بعضی رانندگان روشن شدن این چراغ را نشان دهنده تمام شدن باتری می دانند که اشتباهه می باشد.

خوابیدن باتری

درصورتی که دینام درست عمل نکردن باتری دیگر شارژ نمی شود. در واقع باتری مانند انبار می ماند که برق را که از دینام تامین می کند را در خود ذخیره می کند. زمانی که استارت می زنید اگه صدای تق تق شنیدید دلیل آن خوابیدن باتری می باشد.

صدای ساییدگی

در صورتی که صدای ساییدگی در خودرو خود شنیدید، این یکی از علاثم خرابی قطعات دوار دینام می باشید که اگه به این مشکل رسیدگی نشود دینام آسیب می بیند.

عملکرد نادرست قطعات الکتریکی

در صورتی که قطعات الکتریکی خودرو خراب یا نادرست کار کردنند دلیل آن دینام خودرو می باشد. برای مثال ، درست عمل نکردن برف پاک کن ، قفل در ها ، شیشه بالابر و… که دلیل آن خرابی دینام می باشد.

پوسیدگی یا خوردگی تسمه دینام

پوسیدگی یا خوردگی در تسمه دینام باعث پارگی تسمه دینام که دیگه دینام نمی تواند عملکرد درستی داشته باشد، در نتیجه باعث خوابیدن باتری و مشکلات دیگر می شود

سفت یا شل بودن تسمه دینام

سفت یا شل بودن در تسمه دینام باعث پارگی تسمه دینام و در رفتن تسمه از جای خود رد دینام می شود ، در نتیجه باعث خوابیدن باتری و مشکلات دیگر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *