هدرز چیست

هدرز چیست

هدرز چیست

نام هدرز (headers) شاید در بحث های تیونینگ و تقویت موتور به گوشتان خورده باشد، پس همان طور که مشخص است برای تقویت و ارتقاء موتور مورد استفاده قرار میگیرد اما نقش هدرز چیست و دلایل استفاده از آن کدام است؟ هدرز جایگزینی برای منیفولد دود است اما دلیل این جایگزینی چیست؟ با مطلب هدرز چیست همراه تیتان کارز باشید.

در موتور های احتراق داخلی پس از کورس تخلیه، دود ناشی از احتراق به وسیله ی سیستم اگزوز تخلیه خواهد شد و بعد با کورس مکش مخلوط سوخت و هوا وارد سیلندر می شود؛ پس هر چه عمل تخلیه بهتر توسط سیستم اگزوز صورت گرفته باشد و دود تا حد ممکن کامل تر از سیلندر خارج شده باشد، مخلوط سوخت و هوا بهتر جایگزین میشود و به اصطلاح سیلندر بهتر شارژ خواهد شد. در نتیجه بازدهی موتور بالا خواهد رفت و افزایش راندمان را در پی خواهد داشت و این جریان به کاهش حرارت موتور نیز کمک می کند زیرا یکی از راه های دفع حرارت موتور، اگزوز است.

هدرز

حال تخلیه دود که وظیفه مهمی است، بر عهده ی سیستم اگزوز خودرو است؛ که مهم ترین بخش آن منیفولد دود یا همان منیفولد خروجی است، زیرا پس از خروج دود از سیلندر اولین قطعه ایست که دود را از تمام سیلندر ها جمع آوری و به سیستم اگزوز انتقال میدهد. حال هدرز جایگزینی است برای عملکرد بهتر منیفولد دود و حذف مشکلاتی که در منیفولد دود وجود دارد. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا این قطعه از سمت شرکت خودروسازی بر روی خودرو نصب نمی گردد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که فرایند تولید هدرز به راحتی یک منیفولد معمولی چدنی نبوده و تولید آن نیاز به هزینه ، زمان و مهندسی است.

تفاوت هدرز با منیفولد دود چیست؟

هدرز از فلزاتی گران قیمت مانند فولاد، استیل (فولاد ضد زنگ) و پوشش هایی مانند آب کاری کروم و پوشش های سرامیکی، ساخته می شود. مجرا های عبور دود در هدرز برخلاف منیفولد دود که سطحی زبر دارد، صیقلی است و دود به سطح آن گیر نمی کند، در هدرز خروجی هر سیلندر مستقل است و هنگامی که خروجی ها یکی می شوند، نحوه قرار گیری لوله ها در کنار یکدیگر به گونه ای است که دود خروجی از یک پورت به پورت همجوار برای خروج دود کمک میکند. (جالب است بدانید که اگر طراحی هدرز درست و مهندسی شده نباشد، باعث به وجود آمدن فشار برگشتی (Back pressure) می شود؛ که این موضوع می تواند حتی تاثیر برعکس داشته باشد و باعث افت قدرت موتور وافزایش مصرف سوخت شود.

تفاوت هدرز با منیفولد دود چیست

تفاوت ظاهری هدرز با منیفولد چدنی

دسته بندی هدرز بر اساس شکل

هدرز ها از لحاظ مجرا های دود به دو قسمت تقسیم می شوند، هدرز های 4.2.1 که منظور از این عدد گذاری لوله های ورودی هدرز تا خروجی آن است، مثلا در هدرز 4.2.1 ، 4 لوله ورودی وجود دارد که به 2 لوله متصل می شود سپس به 1 لوله ختم می شود. ولی در هدرز های 4.1 ، 4 لوله ورودی وجود دارد که به 1 لوله ختم می شود.

دسته بندی هدرز بر اساس شکل

تفاوت هدرز 4.2.1 با 4.1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *