زمان تعویض لنت ترمز

زمان تعویض لنت ترمز

زمان تعویض لنت ترمز

لنت های ترمز نیز یکی دیگر از لوازم مصرفی خودرو می باشد که وظیفه ی مهمی دارد و نقش زیادی را در ایمنی یک خودرو ایفا می کند. اما مانند هر قطعه ی مصرفی دیگر در خودرو نیاز به تعویض در زمان مشخص دارد. با مطلب زمان تعویض لنت ترمز همراه تیتان کارز باشید.

قبل از اشاره به زمان مشخص تعویض لنت های ترمز باید این را در نظر داشته باشیم که سبک رانندگی و جاده ای که در آن تردد صورت می گیرد تاثیر به سزایی در زمان تعویض و عمر لنت دارد. مثلا خودرویی که در جاده های هموار برون شهری مورد استفاده قرار می گیرد فرسایش لنت کم تری نسبت به خودرویی که در مسیر های کوهستانی و پر شیب یا درون شهری و وجود سرعتگیر های متوالی استفاده می شود، دارد.

زمان تعویض لنت ترمز

زمان تعویض لنت ها در چرخ های جلو کم تر بوده و زود تر از چرخ های عقب نیاز به تعویض دارد و بین 20 تا 30 هزار کیلومتر است اما این زمان در لنت های عقب بیشتر است و بین 70 تا 100 هزار کیلومتر است. دلیل آن نیز فشار و وزن بیشتر در هنگام ترمز گیری است که به لنت های جلو وارد می شود و خودرو به سمت جلو شیرجه می زند. البته این را نیز باید در نظر داشت که وزن خودرو ها و جنس لنت های ترمز با هم متفاوت است، که این مورد می تواند در عمر لنت ها تاثیر گذار باشد.

افزایش عمر لنت های ترمز

 • از حمل اضافه بار خود داری کنیم؛ حمل باری که مورد نیاز نیست و بی استفاده در خودرو برای طولانی مدت می گذاریم علاوه بر افزایش مصرف سوخت باعث افزایش فشار بر ترمز ها می شود.
  از حرکت با دنده خلاص خود داری کنیم؛ ما با حرکت کردن با دنده خلاص باعث می شویم که تمام وظیفه کاهش سرعت در موقع نیاز، بر عهده ترمز ها بیفتد.
 • هم زمان با پدال ترمز پدال کلاچ را نگیریم !؛ این عمل نیز مانند خلاص کردن ماشین در حرکت، باعث برداشته شدن نیروی شتاب منفی موتور از روی چرخ ها میشود و توقف خودرو بیشتر به طول می انجامد.
 • قبل از رسیدن به موانع سرعت خود را کم کنیم؛ هنگامی که می دانیم موانع در نزدیکی ماست بهتر است قبل از رسیدن به نزدیکی آن ها و ترمز شدید، پدال گاز را رها کرده تا سرعت خودرو کاهش یابد و نیاز به ترمز کمتری شود.
 • در مواقعی که زمان برای کاهش سرعت داریم، می توانیم از دنده معکوس استفاده کرده و با این کار عمر لنت ها را در طولانی مدت افزایش دهیم.
 • در سرازیری ها از دنده ی سنگین استفاده کنیم؛ اگر در سرازیری ها با دنده سنگین برانیم از دور برداشتن خودرو جلوگیری می کنیم و علاوه بر استفاده کمتر از ترمز ها امنیت بیشتری نیز داریم.(ترمز های مکرر باعث داغ کردن لنت ها می شود که در این شرایط ترمز ها درست عمل نمی کنند.)

نشانه های خرابی یا کاهش لنت ترمز

 • کاهش سطح روغن ترمز که نشان از نزدیک تر شدن لنت ها به دیسک یا کاسه چرخ دارد.
 • شنیده شدن صدای سوت یا سایش هنگام ترمز گیری که ممکن است از برخورد قاب لنت با دیسک یا برخورد ناخون فلزی هشدار دهنده لنت (در برخی خودرو ها) باشد. (اگر پس از تعویض لنت صدای سوت هنگام ترمز گیری می شنوید ممکن است از جنس نامرغوب لنت یا وجود نا خالصی باشد.)
 • روشن شدن چراغ لنت های ترمز در صفحه نمایشگر خودرو که نشان از کاهش لنت های ترمز را می دهد (در خودرو هایی که به این سنسور مجهز است).
 • افزایش مسافت ترمز گیری و کاهش قدرت ترمز.
 • کشیده شدن خودرو به یک سمت هنگام ترمز گیری که می تواند از کاهش لنت های یک سمت خودرو باشد.
 • توجه داشته باشید هنگام شنیدن صدای سوت از ترمز ها، از روان کاری لنت ها با روغن یا از این قبیل، خود داری کنید زیرا باعث کاهش قدرت ترمز می شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *