ناک چیست و عوامل آن

1402/05/13 13:42

ناک چیست و عوامل آن

شاید هنگام حرکت در سر بالایی با دنده سبک یا زود دنده عوض کردن قبل از رسیدن دور موتور مناسب شاهد افت دور موتور و شنیدن صدای غیر عادی مانند چق چق از درون موتور شده باشید، در این هنگام موتور خودرو دچار احتراق غیر عادی یا ناک شده است احتراق غیر عادی حاصل عوامل و شرایطی است که در ادامه به آن می پردازیم. با ناک و دلایل بروز آن همراه با تیتان کارز باشید.

خود سوزی یا ناک چیست؟

احتراق درون سیلندرممکن است به صورت عادی و یا غیر عادی (ناک) ایجاد شود، در احتراق عادی پس از ایجاد جرقه توسط شمع، مخلوط سوخت و هوای اطراف شمع محترق شده و احتراق در همه جهات محفظه احتراق منتشر می شود. اگر بخشی از مخلوط سوخت و هوا قبل از جرقه شمع و یا بعد از جرقه شمع ولی قبل از رسیدن شعله جرقه به آن نقطه بسوزد، خود سوزی یا ناک ایجاد می شود.

عوامل ناک

عواملی مانند سوخت با عدد اکتان نامناسب، نقاط داغ داخل محفظه احتراق که باعث مشتعل شدن سوخت و هوا می شود مانند نوک پلاتین شمع و قسمت هایی از روی پیستون، تایمینگ نامناسب جرقه، خرابی سیستم خنک کاری و بالا رفتن بیش از حد دمای موتور، وجود ناخالصی هایی مانند براده های فلز در محفظه احتراق، رسوبات کربن درون سیلندر که گداخته شده و باعث احتراق زود رس می شود و… میتوان اشاره نمود.

ناک چیست و عوامل آن

خود سوزی یا ناک معایبی را برای موتور به همراه دارد که می تواند منجر به خورد شدن رینگ و پیستون، آسیب دیدن شاتون، قیچی شدن واشر از بین دو سیلندر، ذوب شدن شمع و… شود.

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را به زبان فارسی بنویسید و دیدگاه فینگلیش تایید نمی شود.

از تکرار دیدگاه خودداری کنید و در صورت ارسال دیدگاه تکراری تایید نمیشود.

در صورت استفاده از کلمات رکیک دیدگاه تایید نمی شود.

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

.